Skip to content

292 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block44.190
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,612
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
32%
Improvement Value:$136,600
68%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+1.0%
2024$4,928+5.9%
2023$4,653-0.1%
2022$4,659+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$226,500
Sq Ft1,612DeedBook 17578, Page 1529Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5054, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1978