Skip to content

296 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block44.190
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,394
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
33%
Improvement Value:$129,500
67%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,800+1.0%
2024$4,753+5.9%
2023$4,488-0.1%
2022$4,494+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5475, Page 315

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4817, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1978