Skip to content

276 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block44.190
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,858
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
27%
Improvement Value:$172,300
73%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+1.0%
2024$5,806+5.9%
2023$5,482-0.1%
2022$5,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 11516, Page 482

Property Sale

Sale
$126,800
DeedBook 5458, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5408, Page 465