Skip to content

582 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Oct 28, 1983

Property Information

Block44.191
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
44%
Improvement Value:$91,600
56%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,062+1.0%
2024$4,023+5.9%
2023$3,799-0.1%
2022$3,804+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 4160, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1979