Skip to content

100 Bark RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block44.193
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,887
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
25%
Improvement Value:$205,200
75%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+1.0%
2024$6,723+5.9%
2023$6,348-0.1%
2022$6,357+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$276,450
DeedBook 11698, Page 1885

Property Built

Built

Year Built: 2003