Skip to content

109 Castaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block44.193
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,655
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
26%
Improvement Value:$171,200
74%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,506+1.0%
2024$5,450+6.2%
2023$5,132-0.1%
2022$5,139+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,655DeedBook 16597, Page 153Recorded12/12/2016

Property Sale

Sale
$124,400
DeedBook 5409, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5320, Page 763