Skip to content

120 Bark RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$134,300
Last Sale Date
Feb 5, 1997

Property Information

Block44.193
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,529
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
27%
Improvement Value:$182,200
73%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,955+1.0%
2024$5,895+6.2%
2023$5,553-0.1%
2022$5,560+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,300
DeedBook 5445, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5368, Page 355