Skip to content

196 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block44.194
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,752
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$174,900
74%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+1.0%
2024$5,816+5.9%
2023$5,492-0.1%
2022$5,499+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 12629, Page 1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 11733, Page 1866

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10785, Page 1134

Property Sale

Sale
$142,740
DeedBook 10024, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$567,000
DeedBook 5718, Page 290

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4602, Page 112