Skip to content

247 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$146,991
Last Sale Date
Nov 6, 1996

Property Information

Block44.194
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,125
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$214,300
78%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$5,404+3.1%
2011$5,242+1.8%
2010$5,150+3.3%
2009$4,985+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,991
DeedBook 5420, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1996