Skip to content

211 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 8, 2024

Property Information

Block44.195
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
38%
Improvement Value:$100,500
62%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,042+1.0%
2024$4,003+5.9%
2023$3,780-0.1%
2022$3,785+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,144DeedBook 19830, Page 157Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11097, Page 513

Property Sale

Sale
$56,700
DeedBook 4158, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1980