Skip to content

168 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block44.195
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
46%
Improvement Value:$75,700
54%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,481+1.0%
2024$3,448+5.9%
2023$3,255-0.1%
2022$3,260+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 11765, Page 1559

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10333, Page 675

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5459, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1978