Skip to content

160 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block44.195
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,451
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
22%
Improvement Value:$236,800
78%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+1.0%
2024$7,512+5.9%
2023$7,094-0.1%
2022$7,103+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,451DeedBook 16530, Page 1838Recorded10/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 5193, Page 709