Skip to content

156 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$306,500
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block44.195
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
30%
Improvement Value:$153,500
70%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,420+1.0%
2024$5,368+5.9%
2023$5,069-0.1%
2022$5,075+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$306,500
DeedBook 13186, Page 1098

Property Sale

Sale
$255,600
DeedBook 12305, Page 611

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10849, Page 740

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 10554, Page 1236

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4779, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1979