Skip to content

157 Skipper RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Mar 28, 2007

Property Information

Block44.196
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,300
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$171,800
74%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+1.0%
2024$5,739+5.9%
2023$5,420-0.1%
2022$5,427+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 13592, Page 976

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5555, Page 156

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5044, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4436, Page 569