Skip to content

117 Ahoy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block44.197
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
36%
Improvement Value:$110,600
64%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,286+1.0%
2024$4,244+5.9%
2023$4,008-0.1%
2022$4,013+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 16944, Page 1309Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 10274, Page 1707

Property Built

Built

Year Built: 1978