Skip to content

109 Toggle RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$126,715
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block44.198
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
28%
Improvement Value:$170,100
72%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+1.0%
2024$5,806+5.9%
2023$5,482-0.1%
2022$5,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,715
DeedBook 5401, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4615, Page 689