Skip to content

195 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$152,900
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block44.198
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
27%
Improvement Value:$178,000
73%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,806+1.0%
2024$5,748+6.2%
2023$5,413-0.1%
2022$5,421+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 10001, Page 1004

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4511, Page 670