Skip to content

203 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 16, 2023

Property Information

Block44.198
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
23%
Improvement Value:$225,100
77%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+5.4%
2024$6,864+6.1%
2023$6,468-0.1%
2022$6,476+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,204DeedBook 19287, Page 1828Recorded1/30/2023

Property Sale

Sale
$160,019
DeedBook 5405, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5211, Page 962