Skip to content

207 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$124,531
Last Sale Date
Jul 18, 2011

Property Information

Block44.198
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,845
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
26%
Improvement Value:$182,200
74%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+1.0%
2024$6,093+5.9%
2023$5,754-0.1%
2022$5,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$124,531
DeedBook 14948, Page 763

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13631, Page 514

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10068, Page 1437

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 5316, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1995