Skip to content

172 Brigantine RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block44.199
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage988
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
42%
Improvement Value:$85,000
58%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,640+1.0%
2024$3,605+5.9%
2023$3,404-0.1%
2022$3,408+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft988DeedBook 19846, Page 218Recorded11/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1978