Skip to content

140 Brigantine RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block44.199
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
37%
Improvement Value:$106,700
63%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,174+1.0%
2024$4,134+5.9%
2023$3,903-0.1%
2022$3,908+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 16349, Page 1075Recorded3/28/2016

Property Sale

Sale
$89,700
DeedBook 10107, Page 1252

Property Built

Built

Year Built: 1977