Skip to content

217 Crows Nest RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block44.199
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
37%
Improvement Value:$103,400
63%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,097+1.0%
2024$4,057+5.9%
2023$3,831-0.1%
2022$3,836+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 11613, Page 1475

Property Sale

Sale
$50,550
DeedBook 5384, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1978