Skip to content

229 Crows Nest RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$250,290
Last Sale Date
Apr 15, 2008

Property Information

Block44.199
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,873
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$150,900
71%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+1.0%
2024$5,225+5.9%
2023$4,934-0.1%
2022$4,941+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,290
DeedBook 13991, Page 1742

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 13848, Page 1304

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 10355, Page 1744

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 4226, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1979