Skip to content

1140 Seashell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block44.19
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,789
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$163,600
73%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,592+1.0%
2024$5,538+5.9%
2023$5,229-0.1%
2022$5,236+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 5127, Page 649

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5080, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1993