Skip to content

1136 Seashell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block44.19
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,001
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$186,000
75%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,148+1.0%
2024$6,088+5.9%
2023$5,749-0.1%
2022$5,757+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 17240, Page 1750Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$125,300
DeedBook 5154, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5080, Page 413