Skip to content

1093 Hawser AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block44.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
19%
Improvement Value:$268,500
81%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+1.0%
2024$8,179+5.9%
2023$7,723-0.1%
2022$7,733+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,374DeedBook 19864, Page 421Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$305,700
DeedBook 14760, Page 1286

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 12686, Page 378

Property Sale

Sale
$210,500
DeedBook 10735, Page 1337

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 10425, Page 191

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5641, Page 603

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 5466, Page 426

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4463, Page 713