Skip to content

1108 Seashell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2010

Property Information

Block44.19
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
31%
Improvement Value:$136,400
69%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+1.0%
2024$4,874+5.9%
2023$4,602-0.1%
2022$4,608+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 5112, Page 855

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 5083, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1993