Skip to content

1092 Seashell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block44.19
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,256
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,600
32%
Improvement Value:$136,400
68%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+1.1%
2024$4,443+6.6%
2023$4,167-0.1%
2022$4,173+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,256DeedBook 19900, Page 1608Recorded1/13/2025

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5767, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 5538, Page 437

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4873, Page 463

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4383, Page 153