Skip to content

159 Brigantine RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block44.200
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,495
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
19%
Improvement Value:$267,500
81%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+1.0%
2024$8,093+5.9%
2023$7,642-0.1%
2022$7,652+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft2,495DeedBook 15965, Page 891Recorded12/18/2014

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13007, Page 644

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12129, Page 1367

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11481, Page 555