Skip to content

128 Seaspray RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block44.200
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
31%
Improvement Value:$135,900
69%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,899+1.0%
2024$4,852+5.9%
2023$4,581+6.1%
2022$4,318+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,544DeedBook 18166, Page 663Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,544DeedBook 17911, Page 1492Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 16412, Page 1615Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 13249, Page 590

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5367, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1979