Skip to content

101 Seaspray RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block44.201
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S/BG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,067
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
23%
Improvement Value:$226,300
77%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+1.0%
2024$7,252+5.9%
2023$6,848-0.1%
2022$6,856+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12132, Page 1978

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 4162, Page 140