Skip to content

147 Seaspray RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block44.201
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$182,600
75%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,063+1.2%
2024$5,993+5.9%
2023$5,659-0.1%
2022$5,666+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,462DeedBook 16062, Page 1361Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5383, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1979