Skip to content

155 Seaspray RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block44.201
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,046
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
24%
Improvement Value:$219,400
76%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+1.0%
2024$7,067+5.9%
2023$6,673-0.1%
2022$6,682+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 16223, Page 684Recorded10/23/2015

Property Sale

Sale
$173,400
DeedBook 5632, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1998