Skip to content

308 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$233,316
Last Sale Date
Jul 17, 2001

Property Information

Block44.201
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,095
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
22%
Improvement Value:$241,900
78%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687+1.0%
2024$7,613+5.9%
2023$7,189-0.1%
2022$7,198+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$233,316
DeedBook 10496, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 10236, Page 1596

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 5126, Page 753