Skip to content

117 Dinghy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$143,990
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block44.202
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,072
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$215,500
78%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+1.0%
2024$6,814+5.9%
2023$6,434-0.1%
2022$6,443+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,990
DeedBook 5422, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1996