Skip to content

109 Sloop RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block44.204
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,415
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
31%
Improvement Value:$140,600
69%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058+1.0%
2024$5,009+5.9%
2023$4,730-0.1%
2022$4,736+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 16272, Page 789Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4487, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1985