Skip to content

112 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block44.205
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,000
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
44%
Improvement Value:$77,600
56%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,456+1.0%
2024$3,423+5.9%
2023$3,232-0.1%
2022$3,236+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,000DeedBook 20019, Page 1322Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16826, Page 1498Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$94,800

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16826, Page 1491Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 4237, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1976