Skip to content

132 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block44.205
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
29%
Improvement Value:$165,800
71%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+1.0%
2024$5,742+5.9%
2023$5,422+4.7%
2022$5,179+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,568DeedBook 18165, Page 1475Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15116, Page 1285

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5388, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5146, Page 675

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 4386, Page 789