Skip to content

208 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$172,021
Last Sale Date
Dec 28, 2011

Property Information

Block44.205
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
40%
Improvement Value:$99,700
60%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,149+1.0%
2024$4,109+5.9%
2023$3,880-0.1%
2022$3,885+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,021
DeedBook 15079, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1978