Skip to content

549 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block44.205
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,118
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
40%
Improvement Value:$81,400
60%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,397+1.0%
2024$3,364+5.9%
2023$3,177-0.1%
2022$3,181+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979