Skip to content

109 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$199,188
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block44.206
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
19%
Improvement Value:$255,200
81%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866+1.0%
2024$7,790+5.9%
2023$7,356-0.1%
2022$7,366+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$199,188
Sq Ft2,552DeedBook 20011, Page 1430Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 15085, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 13316, Page 776

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5481, Page 523

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5191, Page 367