Skip to content

144 Sloop RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$373,613
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block44.207
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,598
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
27%
Improvement Value:$165,900
73%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+2.0%
2024$5,557+5.9%
2023$5,248-0.1%
2022$5,255+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$373,613
Sq Ft1,598DeedBook 19022, Page 72Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$259,500

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 15930, Page 621Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14066, Page 1297

Property Sale

Sale
$128,775
DeedBook 5457, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5405, Page 33