Skip to content

336 Compass CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2019

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block44.208
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
16%
Improvement Value:$359,200
84%
Total Assessment$427,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620+1.0%
2024$10,517+5.9%
2023$9,931+4.5%
2022$9,502+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 17500, Page 803Recorded6/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 16870, Page 566Recorded9/14/2017