Skip to content

224 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jun 10, 1998

Property Information

Block44.209
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,024
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
25%
Improvement Value:$191,800
75%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+1.0%
2024$6,327+5.9%
2023$5,975-0.1%
2022$5,982+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5588, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5429, Page 203