Skip to content

396 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block44.209
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,276
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,100
69%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,934+1.0%
2024$4,886+5.9%
2023$4,614-0.1%
2022$4,620+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 16281, Page 215Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10047, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5322, Page 299