Skip to content

1364 Forecastle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block44.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
32%
Improvement Value:$134,400
68%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,906+1.0%
2024$4,859+5.9%
2023$4,588-0.1%
2022$4,594+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$326,500
Sq Ft1,456DeedBook 18843, Page 237Recorded12/28/2021

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5733, Page 145

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5462, Page 132

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4998, Page 64

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4696, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1966