Skip to content

1149 Fathom AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 23, 1995

Property Information

Block44.20
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,527
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$143,800
70%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+1.0%
2024$5,051+5.9%
2023$4,769-0.1%
2022$4,776+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5295, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5161, Page 823

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4829, Page 725

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4540, Page 181