Skip to content

1144 Hawser AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block44.20
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,606
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
27%
Improvement Value:$168,400
73%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+1.0%
2024$5,646+5.9%
2023$5,331-0.1%
2022$5,338+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14362, Page 1800

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5749, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1999