Skip to content

1136 Hawser AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block44.20
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,641
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$170,100
73%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,753+1.0%
2024$5,698+5.9%
2023$5,380-0.1%
2022$5,387+1.4%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,641DeedBook 20153, Page 121Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft1,641DeedBook 17551, Page 474Recorded7/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5005, Page 802