Skip to content

1088 Hawser AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block44.20
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
38%
Improvement Value:$100,800
62%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,027+1.0%
2024$3,989+5.9%
2023$3,766-0.1%
2022$3,771+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 13584, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1980